ورود به سایت
1397/05/08

سید امیر رضویان مدیرعامل شرکت داروسازی دکتر عبیدی:

شرکت ها با حمایت یکسان سازمان غذا و دارو جایگاه خود را در بازار پیدا و تثبیت می کنند

 

 

بسیاری از شرکت های دارویی به دلیل معوق ماندن مطالباتشان از سوی دولت و روند نامناسب قیمت گذاری دارو در کشور که انتقاد اغلب کارشناسان و فعالان بازار دارو را هم تا به امروز به همراه داشته است، در شرایط مالی نامناسبی به سر می برند و توان سرمایه گذاری برای ارتقای کیفیت محصولاتشان را ندارند. اما در همین شرایط شرکت هایی هم هستند که با مدیریت مناسب و کارامد توانسته اند بر بحران ها چیره شوند و اعتماد مخاطبان را به خود جلب و سهم قابل توجهی از بازار دارو را از آن خود کنند.

سیدامیر رضویان مدیرعامل شرکت داروسازی دکتر عبیدی در مراسم رونمایی از جدیدترین آنتی هیستامین نسل دوم و دو داروی گلوریپا و سینوریپا؛ داروهای کاهش دهنده قند خون در گفت و گوی اختصاصی با سالم خبر به تشریح دلایل موفقیت این شرکت در بازار دارو پرداخت و گفت: تفاوت رویکرد شرکت داروسازی عبیدی با سایر شرکت ها و رمز موفقیت آن در این است که به شکل علمی به مقوله مارکتینگ و بازاریابی پرداخته است. ما در واقع با جذب نیروهای متخصص در این رشته و آموزش آنها، بستر بازاریابی علمی در حوزه دارو را در کشور مهیا کرده ایم. این نیروها در جهت نیل به اهداف شرکت، با برقراری ارتباط با پزشکان و برگزاری برنامه ها، کنگره ها و سمینارهای مختلف، تلاش می کنند اطلاعات دارویی پزشکان را به روز نگه دارند.

حفظ و ارتقا کیفیت محصولات نیازمند سرمایه گذاری است

نظر سنجی موسسات تحقیقاتی مختلف در سال گذشته نشان داد بین کیفیت داروهای داخلی که در شرکت‌های مختلف تولید می‌شوند تفاوت‌هایی وجود دارد.

وقتی شرکتی بتواند بدون جایزه دادن و فقط با جلب اعتماد پزشکان و بیماران به نام برند شرکت، سهم قابل توجهی از بازار را از آن خود کند، بدین معناست که در مسیر درست قدم برمی دارد

طبق این تحقیقات و نظر سنجی ها، 58 درصد بیماران، 81 درصد پزشکان و 64 درصد داروسازان معتقد بودند تفاوت فاحشی بین کیفیت محصولات دارویی تولید کنندگان داخلی وجود دارد و در این میان ۷۶ درصد از پزشكان و داروسازان ایرانی داروسازی دكتر عبيدی را به عنوان قابل‌اعتمادترين و باكيفيت‌ترين توليد‌كننده دارو در ایران برگزیده بودند.

رضویان در ادامه این گفت و گو اعتماد پزشکان و بیماران به کیفیت داروهای تولیدی این شرکت را سرمایه اصلی شرکت دانست و گفت: شرکت داروسازی عبیدی در راستای جلب و حفظ رضایت مشتریان خود، ارتقای کیفیت محصولات خود را همواره سرلوحه فعالیت خود قرار داده و به این منظور سرمایه گذاری عظیمی را انجام داده و می دهد.

وی افزود: در حالیکه باور عمومی در کشور ما این است که کیفیت داروی ایرانی از نمونه های خارجی پایین تر است، اما ما معتقدیم که با سرمایه گذاری در حوزه هایی که باعث بهبود کیفیت فراورده ها و محصولات دارویی می شود، می توان به کیفیتی بالاتر از استانداردهای تعریف شده دست پیدا کرد و به همین دلیل سیاست اصلی شرکت را هم در همین راستا قرار داده ایم.

رضویان گفت: ما توانسته ایم کیفیت خود را به حدی برسانیم که جامعه پزشکی کشور به ما اعتماد کنند و داروی ما را به عنوان داروی با کیفیت به بیماران خود تجویز کنند. از سوی دیگر نیروی های بازاریاب شرکت ما تمام آنچه را که پزشکان باید در مورد داروهای ما بدانند به آنها منتقل می کنند.

تلاش ما جذب اعتماد پزشک ایرانی به داروی ایرانی است

وی افزود: وقتی شرکتی بتواند بدون جایزه دادن و فقط با جلب اعتماد

برخی فکر می کنند که تنها با کمک ماده اولیه با کیفیت بالا می توانند داروهای با کیفیت تولید کنند؛ در حالیکه عوامل موثری در حوزه کیفیت داروها وجود دارند و ماده اولیه یکی از هشت عامل بهبود کیفیت فراورده نهایی است

پزشکان و بیماران به نام برند شرکت، سهم قابل توجهی از بازار را از آن خود کند، بدین معناست که در مسیر درست قدم برمی دارد. ما تلاش می کنیم که پزشک ایرانی به داروی ایرانی اعتماد کند.

مدیر عامل شرکت داروسازی عبیدی گفت: برخی فکر می کنند که تنها با کمک ماده اولیه با کیفیت بالا می توانند داروهای با کیفیت تولید کنند؛ در حالیکه عوامل موثری در حوزه کیفیت داروها وجود دارند و ماده اولیه یکی از هشت عامل بهبود کیفیت فراورده نهایی است.

وی افزود: فضایی که در آن تولید انجام می شود، دستگاه هایی که برای تولید مورد استفاده قرار می گیرند، دانش و مهارت پرسنلی که به کار گرفته می شوند، توجه به اهمیت به محیط زیست و انعکاس آن در سیاست های شرکت، از جمله مواردی است که می تواند کیفیت محصولات یک شرکت ترا عریف کند. به همین دلیل سیاست ما در شرکت داروسازی عبیدی بر این است که در این حوزه سرمایه گذاری انجام شود.

رضویان در پاسخ به این سوال که شرکت داروسازی عبیدی چگونه توانسته اختلال در دستیابی به منابع مالی ناشی از مشکلات موجود را که بر صنعت داروسازی سایه افکنده است، جبران کند توضیح داد: هرچند در حال حاضر چرخه مالی در صنعت دارو به دلیل مشکلات موجود معیوب است و توان سرمایه گذاری برای ارتقا کیفیت محصولات را گرفته است،

وی افزود: اما مجموعه مدیریتی شرکت عبیدی فارغ از همه این بحث ها همواره به این فکر کرده است که سرمایه گذاری امروز در چند سال آینده جواب خواهد داد. نتیجه این تفکر و نگرش این است که امروز در جو یکسانی که بر شرکت های دارویی حاکم است داروسازی عبیدی به رشد خود

همین که مجموعه وزارت بهداشت و سازمان های مربوط به آن در حوزه GMP شرکت ها و شرایط تولید آنها یکسان عمل کند، برای ما کافی است

ادامه می دهد و این رشد حتی بیش از رشد بازار دارویی ایران است.

وی در پاسخ به این سوال که بهترین راه حمایت وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو از تولید داخل چیست، گفت: همین که مجموعه وزارت بهداشت و سازمان های مربوط به آن در حوزه GMP شرکت ها و شرایط تولید آنها یکسان عمل کند، برای ما کافی است؛ زیرا در همین حمایت یکسان شرکت ها می توانند جایگاه خود را در بازار پیدا و تثبیت کنند. ممکن است برخی در این شرایط از بازار خارج شوند اما برخی دیگر می مانند، رشد می کنند و متمایز می شوند. اتفاقی که تا به امروز به صورت مطلوب نیافتاده است.

سرمایه گذاری روی داروهای دیابت و قلبی_ عروقی مقرون به صرفه است

مطالعات و بررسی های رسمی سازمان غذا و دارو در سال87 و 95 نشان داد کشور ما از نظر دوز مصرف روزانه، در مصرف همه گروه های دارویی به جز آنتی بیوتیک ها، از میانگین کشورهای OECD پایین تر است؛ به طوری که از میان افرادی که با مشکل کلسترول و چربی خون بالا مواجه اند  تنها 14 درصد دارو دریافت می کنند و این ارقام در مورد مصرف داروهای دیابت 40 درصد، داروهای ضدانعقاد 40 درصد، COPD 15 درصد،DNS 13 درصد است.

رضویان در توضیح سیاست های شرکت درباره تولید این قبیل داروها گفت: از آنجا که بیماری های قلبی_ عروقی و دیابت هر روز طیف وسیع تری از جوامع و از جمله ایران را درگیر می کند، ما در شرکت داروسازی عبیدی روی داروهای این بیماری ها سرمایه‌گذاری ویژه ای انجام داده ایم و توانسته ایم داروهایی جدیدی را در این حوزه ها وارد بازار کنیم که اعتماد پزشکان را هم به همراه داشته اند.

 

 

منبع:سالم خبر